Eivør

Palác Akropolis Kubelíkova 1548/27, Praha 10. října 2021 19:30

jak jste si užili Eivør

Charismatická faerská zpěvačka Eivør vystoupí na podzim 2021 v Praze

Hudba zpěvačky Eivør se rodí z kontrastu. Rozdíly mezi fyzickými prvky, vrcholy a pády osobní cesty a odlišné hudební žánry se v ní spojují a vytvářejí jedinečný styl – temný, pohlcující a filmový zvuk, který oživuje intenzivní severské krajiny, z nichž nepochybně také vychází.

 

Eivør pochází z odlehlých a řídce osídlených Faerských ostrovů a střet divočiny a klidu se jejími niternými skladbami táhne jako antagonistická nit. Faerský folklór, zároveň naturalistický i nadpozemský, který tvoří základ její tvorby, obohatila zkoumáním neomezených možností elektronické hudby.

 

Nejnovějším výsledkem tohoto procesu je nové album SEGL, které vyšlo 18. září 2020. Na jeho podporu podnikne Eivør na podzim maratonské evropské turné. SEGL znamená v překladu PLACHTA, podle Eivør to souvisí s tématy písní na albu a s dichotomií, jež je základem její tvorby: „Je to o plavbě mezi hladkými a drsnými hranami života. Musíte zvednout svou PLACHTU, abyste se mohli pohnout, ale vítr řídit nemůžete.“

 

Vedle tradičního jazzu a folku či inuitského hrdelního zpěvu uvádí faerská zpěvačka jako hlavní inspirační zdroje Leonarda Cohena a kapelu Massive Attack.

 

Její hypnotický živý set se pohybuje od sólového zpěvu za doprovodu ručního bubnu až po symfonické, vrstvené textury, které přinášejí kytary, elektronika a plná bicí souprava. Jedinou konstantou je její transcendentální hlas – kroutí se a stoupá, aby vyplnil detaily ve zvukovém světě vytvořeném nástroji. „Živá show je moje věc,“ říká Eivør, „písně pro mě skutečně ožívají, když je mohu odrazit zpět k publiku.“

více o Eivør

Doporučení umělci

Isabella Lovestory

Chapeau Rouge, Praha
12. června 2023

The Kiffness

Fuchs2, Praha 7
19. září 2023

Daði Freyr

Roxy, Praha
13. září 2023

Bakermat

SaSaZu, Praha 7
24. listopadu 2023

Nic nepropásněte

Budeme Vás rádi informovat o nadcházejících akcích Selection