Sigur Rós

O2 universum Českomoravská 2345/17, Praha 9 9. října 2022 20:00
20:00 - Sigur Rós

Islandští velikáni Sigur Rós přijedou po 14 letech do Prahy. Slavní melancholici a experimentátoři, o jejichž emocemi nabitých koncertních show se hovoří v superlativech, se vracejí do Prahy. Koncert islandské legendy proběhne 9. října 2022 v pražském O2 universu.

Kapela v Praze vystoupí ve složení Jón Þór „Jónsi“ Birgisson (zpěv, kytary), Georg „Goggi“ Holm (baskytara) a Kjartan „Kjarri“ Sveinsson (klávesy), jenž se ke kapele vrací po téměř deseti letech. Název kapely se skládá z islandských slov „vítězství“ a „růže“ a inspirován je jménem Jónsiho sestry Sigurrós, která se narodila několik dnů před založením kapely. Od svého vzniku v roce 1994 kapela vydala celkem sedm alb a stala se synonymem sféricky znějícího, o melancholické melodie obohaceného post-rocku. Sama kapela upřednostňuje označení slo-mo rock. Už jejich debutová deska (Von) z roku 1997, která celosvětově vyšla teprve nedávno, je unikátním experimentálním ambientním dílem.

 

Kapela se skutečně prosadila až se svým druhým albem, mistrovským dílem Ágætis byrjun (Dobrý začátek) z roku 1999. Album původně vyšlo pouze na Islandu, ale objevilo ho brightonské vydavatelství FatCat Records, které kapelu získalo a nahrávku vydalo v srpnu 2000 ve Velké Británii. Sigur Rós si za ni vysloužili obrovský ohlas kritiky po celém světě, zejména v Americe. To vedlo k horečné honbě velkých amerických vydavatelství za právy na jejich materiál ve státech. Kapela si nakonec vybrala smlouvu, která jí poskytovala největší uměleckou svobodu. Byla to smlouva s MCA Records. V dubnu a květnu 2001 kapela poprvé absolvovala turné po Severní Americe a naprostá většina koncertů byla okamžitě vyprodána.

 

Nedílnou součást tvorby Sigur Rós tvoří videoklipy. První (Svefn-g-englar) vznikl v červnu 2000. Vystupují v něm členové divadelní skupiny Perlan, islandské skupiny herců s Downovým syndromem, kteří na Islandu pravidelně vystupují. Jeden z dalších klipů (Untitled #1 – Vaka) režírovala uznávaná italská režisérka a fotografka Floria Sigismondi a byl zveřejněn v únoru 2003. Klip si získal pozornost MTV a stal se nejlepším videoklipem roku 2003 na MTV Europe Music Awards.

 

Kapela aktuálně pracuje na novém studiovém albu, kterým chce navázat na fantastické řadové nahrávky Valtari (2012) a Kveikur (2013). Na koncertu kromě výběru z pětadvacetileté diskografie Sigur Rós zazní i naprosté novinky. Sigur Rós World Tour 2022 startuje v dubnu v Americe.

více o Sigur Rós

Doporučení umělci

Crash Test Dummies

Rock Café, Praha
21. října 2024

GOSSIP

Roxy, Praha
26. června 2024

Parra for Cuva

Palác Akropolis, Praha
12. září 2024

The Dead South + Ivan Mládek a Banjo Band + Corb Lund

Žluté lázně, Praha 4
4. června 2024

Nic nepropásněte

Budeme Vás rádi informovat o nadcházejících akcích Selection