Woodkid

Forum Karlín Pernerova 51, Praha 7. června 2022 20:00
20:00 - Woodkid

Woodkid – hudební mág z Francie

Ilustrátor, fotograf, filmový i reklamní režisér a především skvělý hudebník, kterého si cení publikum i kritika. Woodkid je prostě multimediální umělec, jehož tvorbu utváří mnoho kreativních poloh.

 

Woodkidova elektro-akustická hudba má široký záběr a on sám neskrývá, jak hodně ho ovlivnili Nick Drake (ten prý ze všeho nejvíc), Leonard Cohen, Bob Dylan, Rufus Wainwright, Depeche Mode, Philip Glass, The Shoes či Vivaldi. Jako filmař a fotograf se zase hlásí ke Gusu Van Santovi, Wesu Andersonovi, Wimu Wendersovi a francouzské nové vlně v čele s Françoisem Truffautem a Jean-Lucem Godardem. Z fotografů zmiňuje nejvíc „hledače neobvyklých míst“ Stephena Shoreho.

 

Woodkid vystudoval ilustraci a animaci, pracoval v knižním nakladatelství, spolupracoval s režiséry Lucem Bessonem a Sofií Coppolou a postupně přešel k reklamě, v níž se brzy zařadil mezi nejvyhledávanější tvůrce své generace, zvlášť po zveřejnění vtipného videa Aides Graffiti. Výčet jeho ocenění, včetně nominace na Grammy, nebere konce, ale největší úspěchy získal s videoklipy pro Katy Perry, Taylor Swift, Mobyho, Lanu Del Rey, Drakea a Rihannu. Jejich milionová sledovanost na YouTube mu vynesla status velké hvězdy, zářící ještě víc, když přišel s těmi vlastními.

Zpočátku pracoval pod původním jménem Yoann Lemoine, teprve když se rozhodl věnovat naplno hudbě, zvolil nick Woodkid. Jistý druh melancholie je u Woodkida spojen se zázemím: narodil se v roce 1983 ve francouzském městě Remeš (Reims) v rodině s polskými kořeny a ve východní Evropě strávil v mládí dost času – proto v klipu I Love You mluví kněz rusky. Bratr je známý hráč na cello, strýc učitel hudby. Prvními nástroji Woodkida byly klavír a trubka. Skládal si písničky odmalička, na veřejnost s nimi ale nikdy nešel, až v březnu 2011, když vydal EP Iron.

 

Nikdy prý neměl kapelu – považuje se za samotáře –, ale spolupracuje s předními francouzskými hudebníky a producenty: Sebastianem, Ambrosem Willaumem (Revolver) nebo dvojicí Guillaume Briere & Benjamin Lebeau (The Shoes). Že je doma na obou stranách kamery, je znát i na vizuálním pojetí jeho živých vystoupení. Na nezapomenutelných koncertech pod Eiffelovou věží a v Grand Rex dokázal, že vše, čím zaujal skrze média, umí ve strhující show přenést i na pódia, kterým vévodí obří projekční plátna, na nichž paralelně s hudbou probíhá děj Woodkidových filmových fantazií.

 

více o Woodkid

Doporučení umělci

Kat Von D

Palác Akropolis, Praha
20. května 2022

Róisín Murphy

Lucerna Velký Sál, Praha
3. května 2022

JP Saxe

NoD, Praha
19. března 2022

HONNE

Roxy, Praha
15. března 2022

Nic nepropásněte

Budeme Vás rádi informovat o nadcházejících akcích Selection